Hodinovým letem hudebním světem

Milí rodičové, kamarádi a hudební příznivci, zveme vás v úterý 21. dubna 2015 na společnou hudební hodinu s našimi nejmladšími žáčky (vašimi dětmi). Akce proběhne v ZUŠ Revoluční, v učebně v 1. poschodí v tomto čase: 14.35 – 15.20 hodin.

Máme pro Vás připraveny ukázky z naší výukypísničky, říkadla, hry, soutěže, tanec a možná ještě něco navíc.

Věříme, že se k nám rádi přidáte a moc se na vás těšíme!

Hodinovým letem...

Napsali o nás – Denik.cz

Orchestr oslavil narozeniny zesnulého dirigenta hudbou

Zakladatel a umělecký vedoucí Dechového orchestru mladých DOM Krnov Karel Dospiva by v sobotu 28. března oslavil osmdesátku. Legendární dirigent a pedagog zemřel před třemi lety. In memoriam obdržel titul Čestného občana města Krnova. Sedmdesátku oslavil Karel Dospiva se svým orchestrem. K nedožité osmdesátce mu Dechový orchestr Mladých DOM Krnov uspořádal Jarní koncert.

Jarní koncert DOM Krnov

Začínal s houslemi Karel Dospiva se narodil v Ludéřově na Hané. Přestože ho proslavil u nás i v zahraničí dechový orchestr, tak začínal s houslemi. „Když jsem přišel se ženou do Krnova, na umělecké škole jsem vyučoval housle. Pak jsem se stal ředitelem. A protože škole chyběl orchestr, tak jsem ho na podzim roku 1961 založil. Nenapadlo mě, že bude hrát i za padesát let,“ řekl Deníku krátce před svou smrtí dirigent. Heslo: Kázeň, kázeň, kázeň. Uměleckého vedoucího Dospivu si považovala většina československých hudebních ikon v čele se šéfem Moravanky Janem Slabákem, či saxofonistou Felixem Slováčkem. „Když jsem zakládal orchestr, tak jsem nechtěl hrát jen díla renomovaných autorů, ale hlavně současných tvůrců. Ne náhodou pro náš orchestr psala řada dnes špičkových skladatelů,“ nadnesl v roce 2012 Karel Dospiva.

Geniální hudebník proslul také svou přísností. Sám sobě neodpouštěl chyby a kritický byl i k druhým. Jeho heslo: „kázeň, kázeň, kázeň,“ zná na 600 Krnováků, kteří prošli orchestrem. „Orchestr je týmová práce“. Když se na to pár hráčů vybodne, tak třeba padesátka muzikantů zkouší zbytečně. S docházkou jsem musel začít bojovat až po revoluci. Za minulého režimu jsme měli v orchestru přetlak. Jako jediní jsme mohli jezdit pravidelně do zahraničí,“ prozradil před lety dirigent. Hráli královské rodině i v USA Orchestr pod Dospivovou taktovkou zářil po celé Evropě. Za zmínku stojí zájezd do Anglie z roku 1974, kde hráli Krnováci rodině královny Alžběty II. Velký úspěch v roce 2008 slavil orchestr v USA. „Zájezdy byly třešinkou na dortu. Nejraději jsem hrál před domácím publikem v Krnově případně na festivalech v Kolíně a Chebu,“ prozradil Dospiva. Ten se řídil zásadou, že jeho hudba musí hrát bezchybně. „Laici chybu nepoznají, ale jeden či dva odborníci v publiku si musí odnést také perfektní zážitek,“ tvrdil dirigent.

Vychoval si svého nástupce Svého nástupce a pomocníka Luďka Tlacha si sám vychoval. Současný dirigent orchestru hrál pod Dospivovou taktovkou řadu let a v posledních desetiletích dělal svému učiteli zástupce. Talent byl podle Karla Dospivy jen předpoklad. „Talent je krásná věc, ale daleko důležitější jsou morální vlastnosti a to zejména píle“. Pokud je talentovaný umělec lenoch, tak nemá šanci. Pokud člověk s menším talentem poctivě pracuje, tak má šanci na veliký úspěch,“ říkával Karel Dospiva.

Jarní koncert DOM

Dospiva schází městu i hudbě. Odchodem Karla Dospivy do hudebního nebe přišlo město nejen o významnou kulturní a pedagogickou osobnost, ale také o kritika a tvrdohlavého člověka. „Karla Dospivu nikdo nikdy nenahradí. Měl obrovský přehled a své názory říkal vždy naplno. Neuměl a ani nechtěl politikařit. Vždy si šel za svým a díky svému přístupu ovlivnil pozitivně život stovkám lidí z města a okolí,“ vzpomněl na dirigenta Josef Hercig, který byl jedním z prvních hráčů Dospivova orchestru.

Na dirigenta ráda vzpomíná i Renata Ramazanová. Jako starostka Krnova v roce 2008 doprovázela orchestr po jeho cestě v zámoří. „Karel Dospiva byl báječný člověk. Když dirigoval, tak jsem měla pocit, že on je tou hudbou. „Schází mi,“ prozradila bývalá starostka Krnova.

Na Karla Dospivu a jeho dirigentské umění nezapomněl ani legendární Felix Slováček. „Vždy jsem obdivoval to, že Dospivův orchestr mládežníků se poslechově blížil profesionálním souborům. Bylo zajímavé, že si držel stále svou kvalitu. Karel byl nezpochybnitelně významnou osobností české dechové hudby,“ řekl Deníku Felix Slováček.

Více na: Denik.cz

Krnovské listy č.7/2015:

Krnovské listy č.7_2015

Jarní pískání

Srdečně zveme všechny rodiče, žáky a přátele ZUŠ Krnov na „Jarní pískání“ žáků Pavlina Panayotova.

Jarní pískání