Skip to content

Adéla Petřeková

Adéla Petřeková v hlavní roli psychothrilleru

Záblesky chladné neděle

Herečka Adéla Petřeková z Krnova má sice za sebou řadu výtečných divadelních rolí, ale filmovým a televizním divákům je její tvář zatím téměř neznámá.

Herečka Adéla Petřeková z Krnova má sice za sebou řadu výtečných divadelních rolí, ale filmovým a televizním divákům je její tvář zatím téměř neznámá. Autor: Vojtěch Pokorný

Krnov – Krnované znají Adélu Petřekovou především jako talentovanou klavíristku, divadelnici a recitátorku, která svým procítěným přednesem obohatila svatební obřady na radnici.

Herečka Adéla Petřeková z Krnova má sice za sebou řadu výtečných divadelních rolí, ale filmovým a televizním divákům je její tvář zatím téměř neznámá.

Herečka Adéla Petřeková z Krnova má sice za sebou řadu výtečných divadelních rolí, ale filmovým a televizním divákům je její tvář zatím téměř neznámá.

Nyní se poprvé představí také na plátnech kin jako filmová herečka. Ztvárnila hlavní roli v psychothrilleru Záblesky chladné neděle, který má v krnovském kině premiéru 8. listopadu.

Talent Adély Petřekové se projevil už v dobách, kdy byla žákyní krnovské základní umělecké školy (ZUŠ). „Patřila k všestranně nadaným žákům, jakých pedagog potká jen pár za život. Kromě toho, že u kolegyně z  hudebního oddělení hrála na klavír, chodila také ke mně do literárně dramatického kroužku, hrála pohádky s ochotníky z Lidového divadla Krnov a sbírala ocenění v recitátorské soutěži Wolkerův Prostějov. Měla úžasný cit, jak si pohrát s každým slovem.

Učitelé i spolužáci také rádi vzpomínají na její smysl pro humor,“ prozradila učitelka krnovské ZUŠ Markéta Jurošková Bezručová, která nejraději vzpomíná na její excelentní etudku ve vlaku. „V tom představení z vlaku měla několik rolí, ale když se doslova převtělila ve starší paní z vesnice, byl to nezapomenutelný zážitek. V Krnově sbírala ocenění v různých uměleckých oborech, a to ještě navíc později na DAMU v  ní objevili také zpěvačku,“ popsala Markéta Jurošková Bezručová žákyni, na jakou se nezapomíná.

Adéla Petřeková (ročník 1988) absolvovala na DAMU obor herectví teprve loni. Její svérázný osobitý talent zaujal odborníky už během studií a dopomohl jí například k hostování v Národním divadle nebo v  Divadle Pod Palmovkou. Jak je ale možné, že režisér jejího filmového debutu Záblesky chladné neděle jí rovnou svěřil tu nejhlavnější z  hlavních rolí? „Film nabídne přitažlivý příběh se skvělými neokoukanými herci. Sázka na jistotu při obsazování českých filmů mi připadá kontraproduktivní. Je to ale otázka vkusu a žánru, například komedie vyžaduje hvězdy. Byl bych rád, kdyby náš příběh působil autenticky. Proto jsem vsadil na Adélu Petřekovou, čerstvou absolventku divadelní fakulty v Praze,“ zdůvodnil volbu neznámé tváře režisér Záblesků chladné neděle Ivan Pokorný, který zfilmoval scénář své manželky spisovatelky Ivy Procházkové.

Téma filmového příběhu naznačuje podtitul Nikdo není tím, kým se zdá být. Na začátku se Adéla Petřeková s filmovým jménem Dora pohádá s  přítelem, který ji terorizuje. Na útěku před ním si stopne náhodně projíždějící vůz, ve kterém sedí Adam. Ten ji považuje za prostitutku a nabídne jí kšeft. Má zahrát při rodinné oslavě přítelkyni jeho mladšího bratra Martina, aby všichni žili v domnění, že s novým vztahem začal i nový život. Klíčové drama se odehraje na samotě, kde se vášně změní v  neovladatelnou posedlost. „Dora je komplikovaná figura. Je starší a  celkově vyzrálejší než já. Nebojí se jít do věcí po hlavě, má smysl pro humor, je to vcelku nebojácná slečna. Já bych už první situaci, která Doru potká, řešila úplně jinak. Nikdy bych sama od sebe nenastoupila do auta k cizímu chlapovi. To by mně, tedy Adéle Petřekové, strach nedovolil. V životě jsem nestopovala, protože jsem hrozně paranoidní a  předem mě napadají všechny katastrofické scénáře, co by se asi mohlo stát,“ prozradila Adéla Petřeková na www.zableskychladnenedele.com, jak se vyrovnávala se svou první filmovou rolí.

zdroj „Denik.cz“